Kuidas toetada last kaotustes, leinas ja muutustes?

Autor: Meeli Laane, leinanõustaja ja koolitaja

On vägagi mitmeid elukogemusi, mis võivad esile kutsuda leinareaktsioone lapses – kõik alates lähedase surmast kuni vanemate lahutuseni ja sinna vahele mahuvad igapäevased kogemused nagu uude elukohta kolimine või lapse jaoks olulise eseme kadumine. Igapäevaste kogemuste juurde saame tänaseks lisada samuti pandeemia perioodi, kus hetkega muutus tavapärane rutiin ja elurütm. Statistika kohaselt on viimaste aastatega tõusnud ülemaailmselt koduvägivalla arv, tavapärasest suurem arv lapsi põgenevad kodunt ning tõusnud on enesetapukatsete arv noorte seas. Järsk elumuutus võib esile tuua leinareaktsioone või laiemalt öelduna kaotusvalu reaktsioone nii täiskasvanute kui ka laste seas. Muutused võivad omakorda võimendada senini varjatud kaotusvalu reaktsioone, mis pärinevad juba varasematest perioodidest. 

MTÜ Kuula Leinajat pöörab tähelepanu lapse leinale, selle äratundmisele ning täiskasvanu oskuste arendamisele, kuidas kaotusvalu kogevat last toetada. Need teadmised ja oskused on olulised nii lastevanematele kui ka erialaspetsialistidele, kes puutuvad oma töös kokku lastega või lastevanematega. 

Sõltumata kaotusvalu põhjustest või nende tõsidusest, on oluline teada, kuidas toetada leinavat last.

Kuidas saab igaüks toetada leinavat või/ja muutustega silmitsi seisvat last?

  • Kuula oma südamega, mitte oma peaga. Luba kõikidel emotsioonidel esile tulla ja lapsel neid väljendada kriitikata, hinnanguid andmata või analüüsimata.
  • Pea meeles, et lein on emotsionaalne, mitte mõistuspärane reaktsioon emotsionaalselt olulisele kaotusele. Väldi lõksu, kus sa küsid lapselt, mis tal viga on, kuna selle peale vastab ta automaatselt: “mitte midagi”.
  • Täiskasvanu – sina teed esimese sammu. Tõe rääkimine iseenda leina kohta loob turvatunde sinu lapsele ja annab loa tal samuti avaneda.
  • Pea meeles, et iga laps on eriline ja igal ühel on unikaalne suhe sündmusega, millega kaotus seotud on.
  • Ole kannatlik. Ära sunni last rääkima.
  • Hoidu ütlemast “ära ole kurb” või “ära karda”. Kurbus ja hirm on kaks kõige normaalsemat tunnet, mis on kaotusega seotud ja need on osaks inimeseks olemisest.

Praktiline koolitusprogramm “Laste leina teoreetilised alused ja praktilised tehnikad” õpetab täiskasvanutele, kuidas toetada lastes elukestvat ja elutervet toimetulekut emotsionaalsete kaotustega.

Lapse leina kohta loe juurde siit: https://meelilaane.ee/lapse-lein/

You Might Also Like

etEstonian