Keelebloki ületamine

Kas Sa teadsid, et keeleblokk esineb peamiselt kesk- ja edasijõudnud taseme õppijatel?

Mis on keeleblokk?
Keeleblokiks nimetatakse kõnekeeles olukorda, kus inimene on õppinud ja oskab võõrkeelt kuid mingil põhjusel ei oska/ei saa selles keeles rääkida.

Midagi justkui peatab kõnekeele, kuigi kõik vajalikud teadmised, sõnavara ja grammatika on omandatud. Mõnikord ka mitmeaastaste keeleõpingute tulemusena.

Kas see on Sulle tuttav?

Mis põhjustab keeleblokki?

Kurb tõsiasi on, et enamus keeleblokke pärinevad kooliajast ja sellest, kuidas meid on programmeeritud suhtuma eksimustesse.

Koolisüsteem on üles ehitatud viisil, mis õpetab Sind vigu mitte tegema ja neid pigem vältima ja seda hindamise ning kahjuks ka õpetajate endi suhtumise toel.

Keeled on meie loomulik osa. Oled õppinud loomulikul viisil rääkima oma emakeelt ja seda Sa ju oskad. Selleks pole vaja olnud lapsena hindeid ega teste ja eksameid. Kuniks läksid kooli.

Koolis õpime uskuma, et “kui ma ei räägi õigesti, ei tohi ma midagi öelda”, “ma ei tohi vigu teha”, “kõik teised räägivad minust paremini”, “mind mõistetakse hukka, kui eksin”.

Vigade tegemine on ainukene viis õppida keelt.

VIGADE TEGEMINE ON EDU VÕTI!

Mida selleks teha, et kõneblokeeringust üle saada?

Esimene samm on aru saada, millest Sinu kõneblokeering tuleneb. Selle jaoks koostasin praktilise töövihiku.

Kui mõistad paremini oma keelebloki tagamaad ja saad aru, et varasemalt omandatud uskumused ei kehti ning Sa saad ise ennast juhtida ja mõnuga lubada endal eksida inglise keeles, on esimene oluline samm läbitud. Mõnikord piisab teadvustamisest ja saad juba ise ennast edasiste sammude juures toetada.

Kui Sa soovid iseseisvalt alguses oma keeleblokkide tagamaid avastada, soovitan Sul alustada selleks loodud töövihikuga.

Astu samm vabaduse suunas, mis mõjutab Sinu elu laiemalt ja ava oma kõnekeele blokeeringud!

Kohtumiseni!

Meeli Laane
Transpersonaalne psühhoterapeut ja inglise keele õpetaja

You Might Also Like

en_USEnglish