Suhe iseendaga

ENESEAUSTUSE DEKLARATSIOON

Ma olen MINA ISE.

Ma olen kogu maailmas ainukordne.

Leidub küll inimesi, kellel on minuga sarnaseid jooni, ometi pole me tervikuna ühesugused. Niisiis kõik, mis lähtub minust, on kordumatult minulik, sest valiku olen teinud mina üksi.

Ma olen üleni minu enda oma. Minule kuulub mu keha koos kõigega, mida ta teeb. Minu mõistus kõigi ideedega. Mu silmad ning kõik, mida nad näevad. Mu kõikvõimalikud tunded: viha, rõõm, pettumus, armastus, kaotusvalu, ärevus. Mu suu ja kõik sõnad, mida ta ütleb, kas kenad ja peened või ebasündsad, viisakad või tahumatud. Mu hääl, vali või mahe. Ja minu teod, olgu nad suunatud teistele või mulle endale. Minule kuuluvad mu kujutelmad, mu unistused, mu lootused, mu hirmud.

Minule kuuluvad mu edusammud ja võidurõõm, mu eksimused ja äpardused.

Omades ennast üleni, on mul võimalik endaga väga lähedalt tutvuda. Seda tehes suudan ennast armastada ja olla sõbralik kõigi oma tahkude suhtes. Ja ma suudan parimal viisil töötada iseenda heaks.

Ma tean, et paljugi minust on mulle mõistatuseks ja et kõiki oma tahke pole ma veel avastanud. Aga kuni ma olen enda suhtes salliv ja armastan end, otsin ma kindlameelselt lahendusi oma mina mõistatustele ja püüan end sügavamalt tundma õppida.

Mida iganes ma kuulen või näen, ütlen või teen, mõtlen või tunnen praegu – see kõik olen MINA. See on ainukordne ja esindab mind, nagu ma olen just sel hetkel.

Kui vaatan tagasi sellele, mida olen öelnud ja teinud ning mida olen tundnud ja mõelnud, võib mõni mu tahk osutuda sobimatuks. Minu võimuses on sobimatu kõrvale heita, sobiv alles jätta ja leida midagi uut kõrvaleheidetu asemele.

Ma näen, kuulen, mõtlen, tunnen ja tegutsen. Minu käsutuses on vahendid, et ära elada, et olla teistega seotud, et olla edukas, et mõtestada ja korrastada inimeste ja asjade maailma enda ümber. Minu mina kuulub mulle ja tänu sellele saan ma ennast juhtida.

MA OLEN MINA ISE JA MA MEELDIN ENDALE.

Autor: Virginia Satir. A Goal of Living. ETCETERA, Dec. 1970 (Tõlkinud Marju Selg)

Töövihikud enda toetamiseks

“Töövihik (toim: “Kui sul on raske”) oli väga kasulik ja hea. Mulle tundus vâga hea ja oluline just see et sain enne teise inimesega rääkimist seda täita- sain sel viisil enda jaoks suhtest ja selles toimuvast palju selgema pildi. Aitäh veelkord!”

Eeva-Liisa Vahtra, terapeut

You Might Also Like

en_USEnglish